
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań
Znaczenie samorządu terytorialnego w systemie ochrony ludności
Koło Naukowe Samorządu Terytorialnego im. Tadeusza Bigo ma zaszczyt zaprosić Państwa na IV Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Samorząd terytorialny wobec współczesnych wyzwań”, która odbędzie się dnia 22 maja 2025 r. w formie online za pośrednictwem aplikacji MS Teams.
Tematem przewodnim IV edycji Konferencji będzie „Znaczenie samorządu terytorialnego w systemie ochrony ludności”.
Ochrona ludności to system, który składa się z organów administracji publicznej wykonujących zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludności przez ochronę życia i zdrowia ludzi, mienia, w tym zwierząt, infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia potrzeb bytowych, dóbr kultury i środowiska w sytuacji zagrożenia – zgodnie z treścią nowo przyjętej ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zagadnienie to jest niezwykle aktualne, mając na uwadze nie tylko nową ustawę, ale także m.in. obecną sytuację geopolityczną, czy też wydarzenia jesieni 2024 związane z powodzią. Należy jednak zaznaczyć, że problematyka funkcjonowania systemu ochrony ludności nie zamyka się w dwóch ww. aspektach, bowiem materia związana z rolą samorządu terytorialnego w systemie ochrony ludności, a także w obliczu zarządzania kryzysowego jest znacznie szersza.
Celem organizowanej konferencji jest stworzenie forum dyskusji i wymiany poglądów zarówno dla przedstawicieli różnych ośrodków naukowych, ekspertów, praktyków, jak i doktorantów, i studentów zajmujących się różnorodnymi zagadnieniami związanymi z samorządem terytorialnym.
Program obrad zapowiada interesującą, merytoryczną i wielostronną debatę o decentralizacji w systemie ochrony ludności, pozycji ustrojowej jednostek samorządu terytorialnego i ich organów w systemie ochrony ludności, zarządzaniu kryzysowym oraz o znaczeniu informacji i edukacji w zakresie ochrony ludności. W harmonogramie przewidziane są zarówno panele eksperckie, jak i studencko-doktoranckie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Konferencji.
Serdecznie zachęcamy do udziału biernego wszystkie osoby zainteresowane tematyką przewodnią Konferencji.
Wydarzenie to niewątpliwie pozwoli poszerzyć wiedzę, a także poznać inne spojrzenia w ramach przedstawionej powyżej problematyki. Państwa głosy będą również bardzo mile widziane podczas dyskusji.
Osoby zainteresowane biernym uczestnictwem w Konferencji prosimy o przesłanie zgłoszenia do dnia 20 maja br. za pośrednictwem formularza: https://forms.office.com/e/zJTrqz9HGT.
Udział w konferencji jest nieodpłatny oraz może zostać potwierdzony zaświadczeniem wysłanym w formie elektronicznej.
Linki z dostępem do przygotowanych przez Organizatora spotkań (paneli konferencyjnych) na platformie MS Teams zostaną przesłane, na podane w zgłoszeniach adresy e-mail, po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń.
Więcej aktualności o konferencji na stronie wydarzenia – zachęcamy zatem do obserwowania profilu Koła w mediach społecznościowych: https://fb.me/e/iriRL9LfQ.