
Kontrowersje wokół kapitału
Szanowni Państwo,
Zaliczenie z Kontrowersji wokół kapitału odbędzie się 16 kwietnia razem zaliczeniem z Nowych trendów w gospodarce. Zaczynamy o 11:30, idziemy alfabetycznie po trzy osoby po 20 minut na każdą trójkę, pytania z obu wykładów. Zaliczenie ustne poprzez rozmowy na MS Teams. Tematyka zaliczenia: wszystko to, co omawialiśmy na wykładach, wszystkie materiały przesłane Państwu drogą mailową, przez MS Teams, albo zamieszczone tutaj (przede wszystkim kapitał ludzki, systemy emerytalne i emerytury kapitałowe, narodowość kapitału, kapitał vs. płace i nierówności, ale także ekonomia epidemii i kapitał w czasie epidemii – o tym też rozmawialiśmy trochę. Linkuję poniżej jeszcze dwa ciekawe teksty na ten temat:
——————————————————————————-
Szanowni Państwo,
na wykładzie 9 kwietnia porozmawiamy o kontrowersjach związanych z kapitałem, płacami i nierównościami.
Proszę zatem o przeczytanie tekstu Rafała Wosia:
oraz o obejrzenie wystąpienia Piketty’ego na Tedzie:
(myślę, że będzie to lepsze niż czytanie książki!)
Myślę, że teraz powinno być jasne, że zamieszczane tutaj materiały nie oznaczają, że się z nimi zgadzam, lecz jedynie stanowią dobry punkt wyjścia do dyskusji – w tym przypadku na temat roli kapitału w powiększaniu się nierówności czy na temat często podnoszonej obserwacji, że udział płac w gospodarce spada.
PS. Na obserwatorze finansowym zainteresowani łatwo znajdą artykuły krytykujące Piketty’ego (chociażby prof. Kwaśnicki napisał jeden) czy tezę Wosia o roli płac we wzroście gospodarczym (o tym z kolei dr. Machaj pisał).
——————————————————————————-
Szanowni Państwo,
na wykładzie 2 kwietnia na MS Teams porozmawiamy o narodowości kapitału. Materiały wysłałem drogą mailową wcześniej, o ile dobrze pamiętam. Wrzucam też tutaj linki:
tekstami związanymi z debatą o tym, czy kapitał ma narodowość, o czym mieliśmy rozmawiać za tydzień:
——————————————————————————-
Szanowni Państwo,
na kolejnym wykładzie porozmawiamy o systemie emerytalnym i emeryturach kapitałowych. Proszę o przeczytanie artykułu Marka Góry, współtwórcy reformy emerytalnej z 1999 r. Tekst trochę długi, ale zawiera w skrócie najważniejsze informacje z zakresu ekonomii emerytalnej (załączam go poniżej).
Polecam również wywiad z Joanną Tyrowicz na temat polskiego systemu emerytalnego i PPK:
——————————————————————————-
Szanowni Państwo,
na najbliższe zajęcia (czwartek, 5 marca) proszę o przeczytanie załączonego artykułu Theodora Schultza (noblisty z ekonomii z 1979 r.) pt. „Inwestycje w kapitał ludzki”. Porozmawiamy o tej formie kapitału. Zaliczenie ustaliliśmy ustne, na ostatnich zajęciach.
Ukłony,
AS